| Model | MYQ-1500A |
|---|---|
| Die cutting type | Pressed flat die cutting (Lower side movable, upper side unmovable) |
| Max paper transmitting size | 1520×1120 mm |
| Min paper transmitting size | 450×400 mm |
| Max die cutting size | 1500×1100 mm |
| Min gripper size | 8 mm |
| Max die cutting pressure | 450 N/cm² |
| Paper processed | Corrugated board: ≤ 10mm |
| Max die cutting speed | 6000 sheets/h |
| Min feeding pile height | 1250 mm (above the level) |
| Total power | ~38kw |
| Total weight | ~34 T |